Suroviny

400 g hladká mouka (dala jsem 350 g hladké chlebové mouky T 650 + 50 g hladké žitné mouky)

1 lžička

soli (zarovnaná)

1 lžička

sody bikarbony (mírně kopcem)

1 lžička

krystalový cukr (zarovnaná)

1 lžička

celá kmín (zarovnaná)

350 ml

bílého jogurtu

1 lžíce

oleje

asi 1 lžíce mouky na posypání

Postup receptu

  1. Postup je zcela jednoduchý. Mouku jsem v misce smíchala se sodou, cukrem solí a kmínem, přidala jsem jogurt a olej a všechno jsem lehce vařečkou smíchala. Nemíchejte dlouho, stačí 2 – 3 minuty, jen dokud se těsto jakž takž spojí dohromady. Vůbec nemusí být hladké, práveže je to nežádoucí.
  2. Těsto stěrkou vyškrabeme do menší kulaté zapékací mísy (průměr 18 – 20 cm), kterou jsem si předem vyložila pečícím papírem. Pomoučenýma rukama ho trochu vytvarovat do bochníku (nemusí mít pravidelné uhlazené tvary, na jaké jsme zvyklí u kynutých chlebů), ostrým nožem nařízneme do kříže, vrch trochu pomoučíme a upečeme. Já jsem pekla asi 30 minut na 200 ° C a pak jsem ještě dopekla asi 10 – 15 minut na 175 ° C. Řiďte se svou troubou – každá trouba peče jinak.
  3. Poznámka: Místo jogurtu můžete dát podmáslí, acidofilní mléko nebo zakysanou smetanu, pak si ale třeba upravit množství, podle mých zkušeností podmáslí je zpravidla řidší než jogurt, takže stačí kolem 300 ml.
  4. Pokud jde o chuť, určitě nečekejte chuť českého kynutého chleba, té se nedočkáte. Je to něco mezi chlebem a slaným koláčem. Při pečení vás může překvapit zvláštní vůně, stejně upečený chleba je trochu cítit po sodě, což může někomu vadit.