Suroviny:

1362 g

svíčková falešná

127 g

slanina uzená přerostlá

Nálev:

504 g

celer

112 g

petržel

98 g

cibule

227 g

mrkev

6 kuliček

pepř nové celé

12 kuliček

pepř černý celé

4 ks

listy bobkové

0,05 l

z bio citronu (nebo ocet)

šťáva citronová

1 lžička

cukr krystalový

podle potřeby vývar hovězí nebo voda

podle chuti sůl mořská

Omáčka:

250 ml

smetana 33 procent

Příloha:

vařená domácí knedlík houskový

brusinky

šlehačka

Na opečení zeleniny a masa:

2 lžíce

mast vepřová

Postup receptu

 1. Umyjeme a odblaníme falešnou svíčkovou z bio chovu. Hmotnost masa uvedená v surovím stave je již po očištění.
 2. Připravíme si zeleninu na nálev. Hmotnost zeleniny uvedená v surovinách je již po očištění. Po upečení masa z ní uděláme omáčku. Očistíme si celer, mrkev, petržel, cibuli a nakrájíme na kostky.
 3. Na pánev si dáme jednu lžíci sádla a rozpálíme na vysokou teplotu. Nakrájenou zeleninu dáme na rozpálenou mast, pocukrujeme a opečeme. Pěkně zkaramelizované. Pozor nespálit!
 4. Zeleninu přendáme do hrnce, zalijeme vodou tak, aby byla akorát ponořená, přidáme kuličky pepře, nového koření, bobkový list a uvaříme do 3/4 měkka (zatím nesolit).
 5. Zeleninu i s nálevem necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
 6. Pokud se vařila zelenina, připravili jsme si domácí uzenou přerostlou slaninu v bio kvalitě.
 7. Odkrojily jsme si 4 kusy slaniny.
 8. Ostrým dlouhým špičatým nožem si uděláme do masa 4 otvory, do kterých vsuneme slaninu. Pozn.: doporučujeme ty kousky slaniny před špikování zmrazit. Budou se snadno vsouvat do masíčka.
 9. Na dno pekáče dáme trochu uvařené zeleniny. Vytvoříme si jakési lůžko, aby nálev zatekl i pod maso.
 10. Na lůžko si položíme masíčko, obložíme zeleninou a zalijeme nálevem. Masíčko musí být ponořeno alespoň do poloviny. Pekáč zakryjeme a naloženou svíčkovou si odložíme do lednice.
 11. O den později: svíčkovou vyjmeme z lednice a v pekáči si ji otočíme o 180 °.
 12. O den později: svíčkovou vyjmeme z lednice a v pekáči si ji otočíme o 180 °.
 13. O den později:  Svíčkovou vyjmeme a osušíme kuchyňskou papírovou utěrkou a až teď osolíme z každé strany. Na pánvičce si rozpálíme lžíci sádla a osušenou svíčkovou si zprudka opečeme z každé strany, aby se maso zatáhlo. Pokud se nám masíčko opéká vložíme pekáč i se zeleninou a nálevem do trouby a rozehřejeme na 250 ° C.
 14. Opečenou svíčkovou vrátíme do zahřáté pekáče. Do pánve kde se opékané si nalijeme trošku vody, aby se sme dostali výpek od pánve a polijeme jím svíčkovou. Přikryjeme víkem a vložíme do rozehřáté trouby. Když nálev v pekáči začal bublat tak nastavíme teplotu na 180 ° C. Pečeme cca 1 hodinu. Pak otočíme a pečeme další hodinu.
 15. Po druhé hodině pečení si svíčkovou vyjmeme a zkontrolujeme měkkost masíčka.
 16. Upečenou svíčkovou si vybereme a odložíme odpočinout, aby pak při krájení z ní nevytekla šťáva. Zeleninu is výpekem slijeme do hrnce a rozmixujeme ponorným mixérem.
 17. Rozmixovanou zeleninu propasírujeme přes sítko.
 18. Omáčku přivedeme do varu, přilijeme smetanu a ještě naředíme vývarem do požadované hustoty. Omáčku znovu necháme přejít varem. Řeďte ji tak, abyste pak nemuseli použít mouku na znovu zahuštění.
 19. Do odstavené omáčky (již nesmí vřít) vložíme oříšek pořádně vychlazeného másla a krouživým pohybem vařečky zapracujeme do omáčky. Na závěr můžete omáčku ještě dochutit dle vlastní chuti solí, citrónem (octem) a cukrem. Dobrou chuť!