SUROVINY

Korpus

130 gčokoládové BeBe sušenky

20 gpreclíky

60 gmáslo

Krém

500 gjemný tvaroh

200 gcream cheese/pomazánkové máslo

200 gzakysaná smetana

2 ksvejce

2 lžícehladká mouka

120 gmoučkový cukr

1 polévková lžícevanilková pasta

Poleva – slaný karamel

150 gkrystalový cukr

70 gmáslo

100 mlsmetana ke šlehání

1/2 lžičkysůl

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Sušenky a preclíky rozmixujeme. Přidáme máslo pokojové teploty a opět promixujeme. Směs vysypeme na dno kulaté formy (průměr 24 cm) vystlané pečícím papírem a rovnoměrně upěchujeme na spodek formy.
  2. Tvaroh, cream cheese a zakysanou smetanu vyšleháme. Po jednom přišleháme vajíčka. Přimícháme mouku, cukr a vanilkovou pastu. Směs vylijeme na sušenkový základ. Dáme péct do trouby vyhřáté na 160 stupňů cca 50 minut.
  3. Při pečení sledujeme okraje, které by měly být dozlatova upečené. Upečený cheesecake se může uprostřed trochu „třást“, ztuhne po vychladnutí. Po dopečení necháme koláč vychladnout alespoň půl hodiny v pootevřené troubě.
  4. Na slaný karamel dáme do hrnce roztát cukr. Průběžně mícháme. Když je rozpuštěn, přidáme máslo a mícháme, dokud není zcela rozpuštěno. Nakonec přidáme smetanu a mícháme. Na závěr přimícháme přibližně 1/2 čajové lžičky soli. Raději méně a ještě dosolíme je-li třeba. Necháme trochu vychladnout.
  5. Ne horký karamel vylijeme na cheesecake, ale ne celou dávku (zbytek odložte do uzavíratelné nádoby do chladničky). Tak aby byl v tenké vrstvě po celém koláči. Takto připravený cheesecake odložíme ztuhnout do chladničky na noc. Nakonec už jen ozdobíme a můžeme podávat.