SUROVINY

Kvásek

1/2 bal. (20g)čerstvé droždí

100 mlvlažné mléko

1 lžíce (cca 15g)třtinový cukr

Cesto

300 ghladká špaldová mouka

300 ghladká pšeničná mouka

150 mlvlažné mléko

75 gmáslo

2 ksvaječný žloutek

70 gtřtinový cukr

20 gvanilínový cukr

1/2 lžičkysůl

1/2 lžičkysušená citrónová kůra

1/2 lžičkysušená pomerančová kůra

Navíc

40 gsušené rozinky

40 gsušené brusinky

rum/ rumové aroma

plátky mandlí pro posypání

vajíčko na potření

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Na přípravu kvásku do vlažného mléka dáme lžíci cukru a rozdrobíme droždí. Přikryjeme utěrkou a necháme vzejít cca 15 minut.
  2. Rozinky a brusinky zalijeme vroucí vodou a přidáme rum nebo aroma.
  3. Do mísy prosejeme mouku, přidáme kvásek, máslo pokojové teploty, vlažné mléko a zbylé ingredience. Dáme hnětet do robota. Následně přidáme rozinky a brusinky, ze kterých jsme slili vodu. Necháme vyměsit těsto, které se odlepuje od stěn nádoby.
  4. Přendáme do mísy, posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme kynout hodinu. Po vykynutí těsto rozdělíme na 3 stejné části a kousek těsta si odebereme. Z každé vyšleháme dlouhý pás, a ty následně zapleteme jako cop.
  5. Cop spojíme do kruhu a spoj překryjeme odloženým těstem. Přeneseme na plech do středu vložíme skleněnou nebo keramickou nádobu, kterou vymažeme olejem a vysypeme moukou. Cop necháme ještě pod utěrkou podkynout 20 minut.
  6. Potřeme ho rozšlehaným vajíčkem, počkáme pár minut a potřeme ho znovu. Potom můžeme posypat plátky mandlí. Kolem věnce jsem dala okraj dortové formy, aby se mi během pečení příliš neroztáhl.
  7. Připravený věnec dáme péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů na 10 minut, poté teplotu snížíme na 160 stupňů a pečeme dalších 30 minut.