SUROVINY

Těsto:

5 ksvejce
250 gkr. cukr
125 ghladká mouka
125 ghrubá mouka
50 mlolej
50 mlvlažná voda
2 KLprášek do pečiva
1 PLkakao
špetkasůl

Pudink:

800 mlmléka
2 bal.kamramelový pudink
6 PLkr. cukr

Smetanová vrstva:

500 mlzakysaná smetana
250 mlsmetana ke šlehání
2-3 PLmoučkový cukr
12 gželatina v prášku

Dále budeme potřebovat:

sekané vlašské ořechyhořká čokoláda na strouhání

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Žloutky dobře vyšleháme s cukrem do pěny, přidáme vodu, olej a šleháme. Do našlehaných žloutků přidáme prosátou mouku smíchanou s práškem od pečiva. Nakonec jemně, krouživými pohyby vmícháme tuhou pěnu z bílků, kterou jsme vyšlehali v druhé misce se špetkou soli. Z těsta odebereme polovinu a do jedné přidáme 1 PL prosátého kakaa. Jemně promícháme, druhou polovinu těsta necháme světlou.
  2. Na vymazaný a moukou vysypaný plech nalijeme světlé těsto. Urovnáme a opatrně, pomalým širokým pásem polijeme světlé těsto kakaovým těstem. Pokud je třeba, můžeme ho měkkou stěrkou jemně rozetřít po povrchu bílého těsta. Lžící v pásek nalijeme pudink na pásy tmavého těsta. Použijte celý pudink, i když se vám bude zdát, že je ho hodně.
  3. Vidličkou krouživými pohyby všechny tři vrstvy spirálovitě smícháme. Čím menší spirály, tím lepší výsledný efekt.
  4. Pečeme při teplotě 180 stupňů cca půl hodinu. Po upečení necháme koláč zcela vychladnout.
  5. Když je zákusek vychladlý, uděláme nádivku. Želatinu zalijeme 50 ml smetany a mírně zahříváme, mícháme, dokud se želatina nerozpustí. Pozor, nesmí se vařit!
  6. Zbylou smetanu vyšleháme do tuhé šlehačky. Ze zakysané smetany odebereme asi 2 PL a vmícháme do rozpuštené želatiny. Dobře promícháme a nelijeme zpět do smetany. Promícháme a přidáme šlehačku. Vše spolu vyšleháme mixérem, aby se želatina rozložila rovnormerne.
  7. Natřeme na vychlazený zákusek a zarovnáme. Vrch posypeme opraženými ořechy na suché pánvi a nastrouhanou čokoládou.