SUROVINY

Těsto I. medové:

400 ghladká mouka
50 gvepřové sádlo
3 PLmed
2 PLmléko
2 PLsmetana
150 gmoučkový cukr
1 ČLskořice
1 ČLsoda
1 ksvejce

Těsto II. piškotové:

4 ksvejce
4 PLkrystalový cukr
4 PLmouka hladká
1 ČLprášek do pečiva
na špic nožesoda

Krém:

3 PLinstantní černá káva
600 mlhorká voda
2 kszlatý klas
1 ČLskořice
1 PLmoučkový cukr
3 PLmed
1 PLvaječný likér
200 mldžem jahodový domácí

Kávová poleva:

200 gmoučkový cukr
podle potřebyčerná káva

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Nejprve jsem si připravila medové těsto, protože toto těsto vyválené na papíře může odstát a čekat na pečení, zatímco připravím ostatní piškotové korpusy.
  2. Do mísy jsem dala cukr, sádlo a med. Za stálého míchání jsem ho nechala roztát na slabém plameni. Když se vše promíchalo a masa se ochladila, přidala se k ní mléko, vejce, sodu a skořici. Vše jsem dobře promíchala. Mouku jsem prosála na pracovní desku a pomalu jsem k ní přidávala medovou masu a míchala. Nakonec jsem ještě přidala na zjemnění smetanu a vypracovala hladké těsto. Nechala jsem ho odpočívat půl hodinu.
  3. Připravila jsem si zatím krém:
    Nechala jsem si v rychlovarné konvici sevřít vodu. Do rendlíku jsem dala 3 PL instantních černé kávy a zalila jsem ji vařící vodou. Když vychladla, přidala jsem do ní 2 zlaté klasy a skořici, vše dobře vymíchala a dala vařit na sporák. Za stálého míchání na mírném plameni jsem uvařila hustou kaši, kterou jsem nechala chladit. Zatím jsem si vymíchala máslo, 50 g moučkového cukru a 3 lžíce medu. Trošku se tato masa tváří jinak než když se šlehá máslo s cukrem, ale třeba dobře promíchat a bude vše jak má být. Do medově máslové hmoty jsem přidávala po lžíci kávovou kaši a mixérem pěkně vyšlehala do pěny. Když jsem měla všechno vyšlehané, krém byl krásně nadýchaný a lehký, přidala jsem do něj ještě 1 PL vaječný likér a promíchala. Krém jsem rozdělila na 3 stejné části a uložila do lednice ztuhnout.
  4. Teď jsem si připravila piškotové korpusy. Do mísy jsem dala 4 vejce a cukr a vyšlehala do pěny. Mouku s práškem do pečiva a sodou jsem smíchala a v malých dávkách jsem prosévala k vaječnému základu a opatrně vmíchala. Plech 27×37 cm jsem vystlala papírem a těsto jsem vylila. Troubu jsem nechala vyhřát na 180 st. a peklo se 10 min. Zatímco se pekl první korpus, připravila jsem si těsto i na druhý a stejně se peklo 10 min. Korpusy jsem nechala chladit na mřížce.
  5. Odpočinuté medové těsto jsem rozválela přímo na papíře a skládala na sebe, aby se nevysušilo, dokud vývalím další. Medové těsto se peklo na 180 st. 5 min. třeba dávat pozor, aby se velmi neupeklo, protože se bude lámat.
  6. Přistoupila jsem ke skládání koláče. Na podnos jsem uložila medový plát, který jsem natřela horkým džemem. Na džem jsem natřela třetinu krému a položila jsem první piškotový korpus. Ten jsem také natřela horkým džemem a rozetřela jsem něj druhou část krému. Položila sam další medový korpus a takto jsem střídala dokud jsem spotřebovala všechny upečené pláty a krém. Na vrchní korpus jsem položila pečící papír, desku na krájení a 4 kg cukru. Koláč jsem uložila na noc do chladničky. Druhý den jsem připravila kávovou polevu, koláč jsem polila a nechala opět ztuhnout. Kávová poleva potřebuje delší čas na ztuhnutí. Nechala jsem si trošičku polevy, přidala jsem k ní kakao a takto jsem ozdobila vrch polevy. Přeji vám dobrou chuť.