Recept Zdravý arašídový dort bez mouky

SUROVINY

Těsto:

cca 300 gnesolené arašídy
2 lžícekokosová smetana
1 lžičkakokosový cukr
4 ksbílky
4 ksžloutky
1 lžícerýžový sirup
1 lžícebřezový cukr
hrstpohankové vločky
1 lžičkajedlá soda
1 lžícepohanková mouka (nemusí být)

1. varianta krému:

smetana ke šlehání
arašídová pasta z rozmixovaných arašídů
med na oslazení
kokosový olej, aby krém ztuhl
hořká čokoláda – kvalitní

2 varianta krému:

nízkotučný tvaroh
hořká čokoláda – kvalitní
med na oslazení
arašídová pasta z rozmixovaných arašídů

POSTUP PŘÍPRAVY

TISKULOŽIT

  1. Zhruba 300 g araš. jsem semlela na masovém mlýnku. Dala do vyšší nádoby a přidala 2 PL kokosové smetany a rozmixované ještě chvíli ponorným mixérem. Do této masy jsem kvůli lepší chuti dala 1 čl kokosového cukru (má poměrně karamelovou chuť). Byla bych zřejmě snědla tento fenomenální raw krém, ale rozhodla jsem se ho použít jinak. Vyšlehané jsem 4 bílky a do jiné mísy dala 4 žloutky. Do žloutků jsem vmíchala 3 vrchovaté lžíce mé husté arašídové pasty. Přidala 1 PL rýžového sirupu a ještě 1 PL březového cukru. Hrst pohankových vloček, 1 čl sody, 1 PL pohankové mouky (v konečném efektu vůbec není nutná) a sníh z bílků. Promíchala, vylila do formy vystlané pečícím papírem. Vyrostl mi krásný korpus, který jsem po vychladnutí prekrojila napůl. Cokoliv ořechové si žádá lehký krém.
  2. Takže dvě varianty:
    Kaloričtější: vyšlehat dotuha šlehačku, přidat 2 lžíce arašídové pasty, 2 lžíce medu /rýžového sirupu/ nebo březového cukru, 2 lžíce kokosového oleje (jen kvůli skvělému ztuhnutí. Kokosový olej drží po vytuhnutí tvar krémů) a rozpuštěné 4 kostky 85% -ní hořké čokolády. Takovou nugetkou naplnit korpus a nechat spojit chutě do druhého dne.

    Méně kaloričtější ale tužší: 300 g termizovaného tvarohu bez tuku, 100 g 85% ní hořké čokolády (roztáté s 2 PL kokosového oleje) 2 lžíce medu/březového cukru) a 2 PL (zbytek) arašídové hmoty, který zůstal po upečení korpusu (cca 2-3 PL)
  3. Vrch stačí posypat moučkovým březovým cukrem a následně kakaem, nebo nechat jen tak.