Pastýřské plněné placky jsou skutečná dobrota a poslouží jako velmi sytý oběd nebo večeře. Když se nakrájí na čtvrtiny, pochutnají si i děti.

Pastýřské plněné placky

Když jsem chtěla péct placky, zjistila jsem, že v lednici nemám ani kefír ani kyselé mléko. Vzpomněla jsem si na babiččiny rady. Do sladkého mléka jsem dala lžíci kysané smetany, prošlehala a zahřála na 35 – 40 °C. Rázem bylo kyselé mléko na světě.

Na přípravu 6 plněných placek budeme potřebovat

Na těsto

500 g hladké mouky

10 g kvasnic

Špetku krupicového cukru

50 g másla pokojové teploty (nakrájené na několik kousků)

1 rozšlehané vajíčko

250 ml kyselého mléka nebo kefíru

1 čajovou lžičku soli

Na náplň

300-350 g mletého vepřového masa (nejlepší je ale jehněčí)

1 nastrouhaná syrová brambora na slzičkovém struhadle (cca 100 g)

50 g cibule nakrájené na velmi jemné kostičky

Sůl

Mletý černý pepř

Chilli floky (pro děti lze vynechat, ale ve směsi jsou dobré)

Menší kytička petržele nebo pažitky nakrájené najemno

Postup přípravy plněných placek

Těsto můžeme zadělávat ručně nebo pomocí robotu. Já jsem použila robot, protože si šetřím pravou ruku a těsto je krásně prohnětené, což bych rukou nikdy nedocílila.

V teplém kyselém mléku rozpustíme kvasnice, přidáme špetku cukru a důkladně promícháme, aby se kvasnice celé rozpustily.

Do mísy robotu nasypeme mouku, promíchanou se solí, rozšlehané vajíčko, kostky měkkého másla a rozpuštěné kvasnice v kyselém mléce. Robot pustíme na poloviční výkon a necháme ho vypracovat nelepivé a poddajné těsto.

Z těsta vyválíme váleček, který rozdělíme na 6 částí. Z každé části uděláme kulatý bochánek a necháme je na válu, zakryté utěrkou, kynout hodinu.

Mezi tím si připravíme náplň. Maso vložíme do misky, přidáme nastrouhanou syrovou bramboru, nasekané bylinky a cibuli. Kdo chce, může přidat chilli floky. Směs osolíme a opepříme. Vše důkladně promícháme a ochutnáme, zda je náplň pikantní a dost slaná.

Náplň rozdělíme na 6 částí. Z každé uděláme kuličku asi o velikosti golfového míčku.

Částečně vykynuté bochánky postupně rozválíme do kruhu, přibližně o průměru 15 cm.

Pastýřské plněné plackyPastýřské plněné placky
Zdroj:Marcela Hackerová

Doprostřed každého kruhu položíme masovou kuličku, kterou do těsta zabalíme úplně stejným způsobem, jako když balíme plněné ovocné knedlíky.

Plněný bochánek položíme spojem na vál a válečkem jej zlehka rozválíme do průměru 15-18 cm a výšky 5 – 7 mm.

Náplň musí zůstat zakrytá těstem.

Placky můžeme péct na grilu, i kameninovém, ale nejlepší je péct na sucho v litinové pánvi. Pánev rozpálíme, položíme do ní placku a výkon ohřevu snížíme na polovinu.

Pečeme 3 minuty po každé straně. Na plackách se pečením na sucho vytvoří voňavé a chutné hnědé puchýřky.

Výborné jsou ještě teplé se zeleninovým salátem. Ale když vám zbytou, klidně je druhý nebo třetí den ohřejte 1-2 minuty pod grilem, i tak budou křupavé a ze své chuti nic neztratí.