Připravovat těstoviny s různou variací omáček jsem se naučila od italských kuchařů. Jejich „pasta“ je něco naprosto jiného, než těstoviny s kečupem. Vyzkoušejte se mnou těstoviny se skvělou omáčkou z ricotty, s cuketou a kostičkami šunky nebo uzené slaniny. Pokrm je bleskově připravený a chuť je lahodná.Těstoviny penne se skvělou omáčkou z ricotty, plátků cukety a kostičkami šunky

Těstoviny penne se skvělou omáčkou z ricotty, plátků cukety a kostičkami šunky

Když se zadíváte na těstoviny penne, co vám připomínají? Z mého pohledu vypadají jako seříznuté husí pero, s kterým se kdysi psalo. Italsky se řekne: jedno pero „una penna“ a dvě pera „due penne“ (anglicky – pen).

Na přípravu 4 porcí těstovin penne s omáčkou z ricotty budeme potřebovat

  • 300 g těstovin penne (v suchém stavu)
  • 200 – 250 g ricotty
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje
  • šalotky nakrájené na větší kostičky – nebo jarní cibulky i s natí
  • 200 g mladé cukety i se slupkou, nakrájené na menší špalíčky (lze také použít chřest)
  • 150 g nakrájené uzené slaniny nebo šunky
  • 20 g nastrouhaného sýra Parmezán nebo Pecorino (lze i více)
  • Sůl
  • Mletý černý pepř
  • Hrst nasekané čerstvé petrželky

Postup přípravy těstovin penne s omáčkou z ricotty

Do hrnce, ve kterém budeme vařit těstoviny, nalijeme dostatečné množství vody a osolíme ji. Hrnec zakryjeme poklicí a necháme přijít k varu. Než se těstoviny uvaří, stihneme připravit omáčku.

Při vaření těstovin se vždy řídím doporučením výrobce. Tentokrát jsem vařila 9 minut od bodu varu a pak 15 minut nechala zakryté stát mimo zdroj tepla. Teprve potom jsem z nich scedila vodu. Část vody z těstovin jsem použila do omáčky.

Těstoviny nesmí být rozvařené, ale jak říkají Italové        „al dente“.

Penne

Rada

Když někde budete číst, že se těstoviny mají po uvaření propláchnout studenou vodou, pak to nebude ten „správný“ recept. Propláchnutím se z uvařených těstovin smyje všechen škrob a následně na nich nebude omáčka držet a bude z nich stékat.Suroviny na penne s omáčkou z ricotty
Zdroj: Marcela Hackerová

Suroviny na penne s omáčkou z ricotty

Do horké pánve, pro tento recept jsem použila pánev WOK, nalijeme 2 polévkové lžíce olivového oleje a přidáme nakrájené kostičky šalotky nebo jarní cibulky.

Asi po minutě k cibulce přidáme špalíčky nakrájené cukety a kostičky uzené slaniny.

Postup přípravy ricottové omáčkyPostup přípravy ricottové omáčky
Zdroj: Marcela Hackerová

Vše společně smažíme 5-7 minut. Nyní zdroj tepla vypneme. Do pánve vyklopíme ricottu a promícháme. Přilijeme 2 naběračky horké vody z těstovin a v pánvi vše důkladně promícháme.

Omáčku lehce osolíme a přidáme namletý černý pepř a nastrouhaný parmezán. Omáčku promícháme a ochutnáme, zda jsou chutě vyvážené.

Omáčka se nádherně nabalí na těstoviny.

Do hotové omáčky v pánvi přidáme scezené těstoviny a nasekanou petrželku. Vše promícháme s omáčkou a necháme minutku stát. Pak můžeme podávat v hlubokých talířích.

V pánvi nesmí zůstat žádná tekutina, všechna omáčka se musí nabalit na těstoviny. Jednotlivé porce na talířích dozdobíme větvičkou petrželky.

V připravených těstovinách penne s omáčkou z ricotty se snoubí až nasládlá jemnost ricotty se slaným sýrem parmezán a chuťově výrazným uzeným špekem, nejlépe sušeným. Tvaroh nikdy nepoužívejte, je kyselý.