Bramborový salát s fazolovými lusky a petrželovým pestem je ideální letní jídlo, je za pár minut hotové, skvěle chutná a dá se použít i jako příloha k masu.Bramborový salát s fazolovými lusky a petrželovým pestem

Bramborový salát s fazolovými lusky a petrželovým pestem

Na přípravu 4 – 5 porcí bramborového salátu budeme potřebovat

Na pesto si připravíme

  • 20 ks vyloupaných slaných pistácií
  • 10 větviček petržele
  • 6 polévkových lžic olivového oleje
  • 1 polévková lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
  • Sůl a mletý černý pepř na dochucení
  • (Kdo chce, může přidat 1 stroužek česneku. Já jsem česnek nepřidávala)

Postup přípravy bramborového salátu s fazolovými lusky

Fazolové lusky opereme, oba konce odkrojíme a nakrájíme je na velikost sousta, cca 2 cm. Vložíme je do vody, osolené 1 čajovou lžičkou soli.

Brambory oloupeme a nakrájíme je na kostky, přibližně o hraně 1,5 cm. Zalijeme je vodou, přidáme 1 čajovou lžičku soli.

Příprava fazolek před vařenímPříprava fazolek před vařením
Zdroj:Marcela Hackerová

Oba hrnce, s bramborami a s fazolkami, postavíme na zdroj tepla a obsah vaříme od bodu varu přibližně 10 – 12 minut. Brambory nesmí být rozvařené.

Fazolové lusky i brambory jsou uvařené ve stejnou dobu.

Brambory scedíme a necháme je vychladnout. Fazolové lusky vložíme do studené vody a necháme je zchladit. Studené lusky necháme okapat na sítu.

Do nádoby od ponorného mixeru nebo do sekáčku vložíme pistácie, natrhané stonky petržele, 1 kávovou lžičku soli, olivový olej a citronovou šťávu.

Kdo chce, může přidat ještě jeden stroužek česneku. Já jsem nepřidávala, protože se syrovým česnekem nejsem kamarád. Ale do klasického pesta se česnek přidává.

Detail petrželového pestaDetail petrželového pesta
Zdroj:Marcela Hackerová

Z uvedených surovin necháme v sekáčku nebo za pomoci ručního ponorného mixéru vyrobit pesto. Ještě ochutnáme, zda jsou chutě v pořádku, přidáme čerstvě namletý pepř, promícháme a máme hotovo.

Bramborový salát s fazolovými lusky a petrželovým pestem je ideální letní jídlo.

Do mísy vložíme kostičky brambor, nakrájené fazolové lusky a vše zalijeme připraveným pestem. Salát promícháme, případně můžeme dosolit.

Salátem plníme talířky, na každý přidáme nakrájené vajíčko. Můžeme buď na čtvrtky nebo na plátky a ještě pár kapkami pesta vajíčka ozdobíme.

Je to mimořádně chutný a jedlý salát. Ve velkých vedrech salát podávám samostatně, ale když jsou někdy námitky, podávám ho k pečenému masu.