Těstoviny s čočkou chutnají božsky. Když je jednou ochutnáte, zařadíte si je mezi stálici domácích jídel. Je to typicky podzimní a zimní jídlo. Je syté, zahřeje a dodá strávníkům hodně energie. A ještě jedna důležitá informace, je to jídlo z jednoho hrnce připravené do hodiny.Těstoviny s čočkou

Těstoviny s čočkou

Čočka i těstoviny patří k mým oblíbeným surovinám.

Když výborně chutná spojení brambor s čočkou (můj recept na  Bramborovou kaši s čočkou a uzeným), vyzkoušela jsem spojení čočky s těstovinami.

Je to trefa do černého, úžasná symfonie chutí.

Na 4 porce těstovin s čočkou budeme potřebovat

 • 200 g čočky v suchém stavu
 • 2 dl studené vody na namočení čočky
 • 150 g těstovin v suchém stavu (malé tvary)
 • 2 polévkové lžíce olivového oleje nebo sádla
 • 125 g slaniny nakrájené na kostičky (nebo jiné kvalitní uzeniny)
 • 200 ml rajčatové passaty
 • 6 dl kuřecího vývaru
 • šalotku nakrájenou na kostičky
 • 1 stroužek česneku – jen rozmáčknutý
 • ½ větší mrkve nahrubo nastrouhané
 • 20 g dýně nahrubo nastrouhané nebo řapík celeru nakrájený na malé kousky (lze oboje dohromady)
 • 2x mezi prsty sušených hub
 • Sůl
 • Na špičku nože kajenského pepře
 • 1 kávovou lžičku oregana
 • 2 polévkové lžíce nastrouhaného čedaru (dobře se rozpouští a netáhne se za vidličkou)

Postup přípravy těstovin s čočkou

Čočku nasypeme do misky, přidáme sušené houby, vše zalijeme je 2 dl studené vody. Promícháme a necháme namáčet minimálně 10 minut, lze i déle.

Než nám čočka a houby nasají vodu, položíme na zdroj tepla širší pánev, nalijeme do ní 2 polévkové lžíce olivového oleje, ale lze použít i sádlo vepřové, kachní nebo husí.

Pánev začneme zahřívat.

Do horkého oleje nasypeme kostičky cibule šalotky a rozmáčknutý stroužek česneku. Společně smažíme cca 2-3 minuty. Pak česnek odstraníme.

Postup přípravy těstovin s čočkouPostup přípravy těstovin s čočkou
Zdroj:Marcela Hackerová

K cibulce přisypeme nakrájenou slaninu (nebo kvalitní uzeninu), promícháme a smažíme 2 minuty.

Kostičky cibule i slaniny následně zasypeme nastrouhanou mrkví a nastrouhanou dýní či řepíkatým celerem. Přidáme 2 špetky soli a smažíme další cca 3 minuty.

Poznámka

Koupila jsem si řapíkatý celer, a jak jsem byla nepozorná, tak jsem si koupila surovinu do kompostu. Řapíky byly v dolní části hnědé a při rozkrojení byly duté, vyschlé a tuhé. Tak takový řapíkatý celer si nekupujte. Stačí se podívat na konce seříznutých řapíků. Budou-li mít dutiny, je to signál NEKUPOVAT. A to se v prodejně holedbali, že jsou „jednička v čerstvosti“.

Musela jsem improvizovat a řapíkatý celer nahradit nastrouhanou dýní. Myslím, že by šla i starší oloupaná cuketa bez jádřinců.

Nyní do pánve přilijeme připravenou Passatu (kupuji Passatu Mutti a od letošního roku přidávám svoji Passatu MARCI) a polovinu (3 dl) kuřecího vývaru.

Vše promícháme, pánev zakryjeme poklicí a na mírném ohni necháme dusit 20 minut.

Ještě ochutnáme, zda je tekutina v pánvi dostatečně slaná, protože těstoviny následně při vaření část soli absorbují do sebe.

Namočenou čočku i s houbami, včetně zbytku vody po namáčení, přendáme do menšího kastrůlku a zalijeme ji zbylými 3 dl kuřecího vývaru a necháme čočku uvařit do změknutí (cca 20 min). Čočku při vaření nesolíme.

ZKUŠENOST: Zkušeností jsem zjistila, že i u čočky platí proces beta-eliminace. Kdybychom neuvařenou čočku přidali do pánve s Passatou, neuvařila by se do měkka, ale byla by i po hodině varu tvrdá. Čočku NUTNO vařit zvlášť.

Pak do pánve přidáme na špičku nože kajenského pepře a těstoviny v suchém stavu a uvařenou měkkou čočku. Těstoviny by měly mít menší tvar, aby na talíři dobře ladily se zrníčky čočky.

K měkkým těstovinám i čočce přidáme nastrouhaný čedarK měkkým těstovinám i čočce přidáme nastrouhaný čedar
Zdroj:Marcela Hackerová

Opět promícháme a necháme zakryté mírně vařit 10 minut, aby se těstoviny uvařily. Těstoviny musí být měkké.

Pánev odstavíme ze zdroje tepla, a ochutnáme, zda je pokrm dost slaný. Těstoviny s čočkou zasypeme nastrouhaným sýrem čedar a kávovou lžičkou oregana. Promícháme a můžeme podávat.

Podáváme v hlubokých talířích. Každou porci můžeme ozdobit zelenou petrželkou. Pokrm má neuvěřitelně lahodnou chuť a já si většinou jdu ještě přidat.