No vážně, na naší zahradě (nebo spíš u souseda :) máme velikánskou obludu – asi tak metr a půl v průměru. Věřte tomu  nebo ne, ale je to tak a roste jak divá. Na obrázku sice nemám žádný předmět pro porovnání velikostí a zelená rebarbora se v zeleném plevelu špatně fotí, ale zapojte fantazii :))

Ale co s tou rebarborou vlastně děláme? Jednou za čas vezmeme veliký ostrý nůž a uřežeme ji pár listů – veliký a ostrý proto, že naše rebarbora není žádná troškařka a řapíky má opravdu mohutné. Čepele listů je nutné ořezat, protože pro další kuchyňské zpracování jsou vhodné pouze řapíky. Ty se pak ještě musí oloupat, abyste je zbavili zdřevnatělých vláken.Nakrájené kousky rebarbory nejčastěji dáváme do koláčů a je skoro jedno, jaký si vyberete. Můžete to zkusit šátečky / koláčky / cokoliv z listového těsta, koláč z křehkého, bublaninu a nebo třeba kynutý koláč či crumble. Jen je nutné růžovozelené kostičky smíchat i s cukrem, protože rebarbora je dost kyselá.

My máme doma nejraději kynutý koláč s drobenkou. Z uvedeného množství vždycky uděláme dva plechy výborného koláče. Nejlepší je nechat koláč trochu odležet, zvláční a je bezvadně měkký.

Kynutý rebarborový koláč
500 g polohrubé mouky
75 g cukru
75 g rozpuštěného a zchladlého másla
250 ml vlažného mléka
půl kostky droždí

Kynuté těsto jako obvykle – kvásek z droždí, lžičky cukru nebo medu a trošky vlažného mléka. Pak přidat mouku, cukr, mléko, máslo a zamíchat těsto, u kterého počkáme, až pěkně vykyne. To je pak třeba rozdělit na dvě poloviny a pěkně vyválet. My pečeme na pečícím papíru, takže starost s vymazáváním plechu nám tak odpadne.Placky pak posypeme nakrájenou rebarborou a bohatě posypeme drobenkou z hrubé mouky, změklého másla a skořice (ta se k rebarboře báječně hodí!). Drobenku jsem zvyklá dělat hodně od oka, takže s tou bohužel moc neporadím.

Koláč na obrázku je navíc ještě potřený měkkým tvarohem, ten se má totiž s rebarborou taky moc rád.

Aby to nebylo ještě úplně všechno, tak jsem letos udělala i rebarborový sirup. Já sice na šťávy zas tak moc nejsem, ale taková domácí limonáda s ledem při parném letním dni…Na sirup se rebarbora nemusí loupat, stejně se všechno nakonec bude cedit. Stačí nakrájet na cca 1 cm špalíčky, hodit do hrnce s ruličkou skořice, zalít vodou a povařit. Asi po 15 – 20 minutách mírného varu přeceďte, do šťávy přidejte cukr, míchejte, míchejte, až se rozpustí a pak už jen plňte do lahví.

Já jsem použila následující poměr:

Rebarborový sirup
1 kg rebarbory
1 kg cukru
1,5 l vody
1 svitek skořice

Výsledná šťáva ale byla hrozně sladká a měla málo rebarborové kyselosti, takže pro příště bych buď ubrala cukr, nebo radši přidala rebarboru. Třeba 1,5 kg rebarbory, 1 kg cukru a 1,5 l vody. A skořice také o 1 roličku víc.
Tady máme tuhle krásně růžovou šťávičku spolu s bezovou…

… ale o té zase někdy příště :)