Recept na citronový chlebíček je jednou z mála stálic v mém osobním receptáři. Jedná se o vcelku jednoduchý recept, který nevyžaduje příliš úsilí. Není to asi nic, čím byste uctili vzácnou návštěvu, ale pro ty běžnější blízké a jiné milé osoby je to tak akorát. A nebo na snídani s černým čajem s citronem. Ach jo, dostala jsem na něj zase chuť :).

Chlebíček jsem nepekla zase tolikrát, protože jsme doma nikdy neměli chlebovou (bochníkovou) formu a mě frustrovalo, že musím chlebíček péct ve formě na srnčí hřbet. Pak to přeci už není chlebíček, ale citronový srnčí hřbet, ne?

Ježíšek mi ale bochníkovou formu přinesl a mě nenapadlo nic jiného, než po dlouhé době udělat citronovou dobrotu. Předčasný Ježíček přinesl i novou troubu, takže ideální kombinace. Obé má však své nevýhody. S troubou jsem se ještě zcela nezžila a formu mám silikonovou. Na té je nešikovné to, že jak se těsto peče a nabývá, forma se lehce deformuje (alespoň ta chlebová, bábovková to nedělá) a nakonec z toho nevyleze úhledný hranatý bochníček, ale hranatoidní šišoid. A já nevím, jestli se mi to líbí. (Ale nechtěla jsem srnčí hřbet, chtěla jsem chlebíček, tak to mám!)

Podívejme se, jak se tahle citronová buchta vlastně peče a kde je ukrytý ten citron.

Citronový chlebíček

3 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
180 g cukru
140 g másla
180 g tvarohu
225 g polohrubé mouky
1/2 prášku do pečiva
1 vanilkový cukr (i když já používám lžíci domácího)
kandované ovoce, kůra, rozinky…
1 lžíce rumu
1 citron (kůra a šťáva)
2 lžíce moučkového cukru

Když si vzpomenu, tak si hodinu nebo i víc předem namočím rozinky do rumu. Naposled jsem to zkoušela i se sušenými brusinkami. Ještě lepší je, když si předtím vzpomenu i vyndat máslo z ledničky, aby změklo. Zkrátka, ideálně si připravím všechny suroviny předem, aby získaly pokojovou teplotu.

  • Nejdříve žloutky s cukrem vyšlehám do krásné žluté krémové hmoty, pak do ní zašlehám i máslo a tvaroh.
  • Mouku smíchám s (prosátým) práškem do pečiva a vmíchám do připravené hmoty.
  • Přídám kandované či sušené ovoce, citronovou kůru a případně rum a nakonec opatrně vmíchám sníh z bílků.
  • Těsto naliju do formy (pokud nemáte silikonovou, tak do vymazané a vysypané, samozřejmě) a dám péct do předehřáté trouby. A tady přichází otázka –  na kolik a na jak dlouho. Já pekla ve vyhřáté horkovzdušné troubě zhruba na 150°C asi hodinu. Další nevýhoda bochníkové formy je totiž ta, že vznikne tlustá vrstva těsta, které se špatně a dlouho propéká. Nicméně v originálním receptu píší něco kolem 40 minut, proto si vyzkoušejte svou troubu a nezapomeňte na špejlovou zkoušku.

Finta  na konec: Upečený chlebíček nechte lehce vychladnout, propíchejte špejlí a polijte šťávou z jednoho citronu smíchanou s moučkovým cukrem. Nejlépe nechte uležet do druhého dne nebo aspoň pár hodin.
Pak už stačí jen nakrájet, podávat a vychutnávat 🙂