Nerada bych svůj poslední příspěvek Během za malinami nechala bez pointy, protože tou byla sladká tečka na závěr :)

Další den jsem běhat nešla, protože jsem sportovala už předchozí tři dny a to po dlouhé pauze bylo už docela dost. Takže jsem si udělala jen pořádnou kopcovitou procházku do lesa, tentokrát i s batůžkem, vodou a malou krabičkou na nasbírané maliny.

Tohle se mi podařilo nasbírat během deseti minut, co jsem telefonovala s tátou. Ten mi zavolal přesně na vteřinu, jak jsem došla k malinovým keřům a zastavila se s úsměvem na tváři. Povím vám, jednou rukou se maliny v hustém houští nesbírají nijak moc dobře :)
Ale něco jsem přeci jen nasbírala.

… a rozhodla se, že z toho udělám něco, na co jsem se chystala už sakra dlouho a nemohla se k tomu dokopat. V životě jsem totiž nepracovala s želatinou a kdysi mi někdo nakecal, že se s ní dělá špatně, tak jsem se tomu hodně dlouho bránila. Ale vůbec nerozumím tomu, proč by se s ní dělalo špatně, protože panna cotta je super jednoduchý rychlodezert (když odhlédneme šestihodinové tuhnutí v ledničce :).

Panna cotta
500 ml smetany (na šlehání)
5 g / 3 lžičky / 1 lžíce práškové želatiny nebo 3 plátky
3 lžíce cukru
vanilkový lusk

  • Želatinu necháme nabobtnat v pár lžících vody.
  • Smetanu svaříme s cukrem, s vanilkovou dření i s celým luskem. (Jeden recept říkal i něco o desetiminutovém varu, ale nevidím v tom moc smysl.)
  • Po chvilce přidáme do smetany nabobtnalou želatinu (z plátkové předem vyždímáme vodu) a necháme želatinu rozpustit ve smetaně.
  • Už nevaříme! Jen mícháme do rozpuštění, případně můžeme trošku zahřát.
  • Hmotu nalijeme do olejem vymazaných nádobek. Prý aby to šlo pak vyklopit, ale mně to stejně moc nefungovalo. Možná ale proto, že jsem příliš experimentovala s podivným tvarem “formy” :)
  • Necháme vychladnou a šupneme na 6 hodin do lednice.
  • Po dokonalém ztuhnutí vyndáme z lednice, vydolujeme z nádobek (může se to jíst samozřejmě přímo z nich) a zdobíme něčím sladkým a zajímavým, třeba sirupem z lesních malin :)

Experimentům se meze nekladou a je samozřejmě možné přidat želatinu i do malinové šťávy a udělat dvouvrstevnou panna cottu. Pak je ale nutné počítat s tím, že před nalitím druhé vrstvy musí zatuhnout ta první. Nemusí to být dokonalé zatuhnutí, ale dvě hodinky to trvat může.. (já na to čas neměla, proto se mi vrstvy trochu prolnuly :)

A autoportrét nakonec :)