Jak se pozná, že jsem se do sušenek, krekrů a podobných placiček skutečně zamilovala? Přihlásila jsem se s nimi jako prodejce a Apetit piknik a čekala, jestli  mě vyberou. Už jsem o něm uvažovala loni, kdy se konal první ročník, ale nebyla jsem schopná vymyslet, co bych vlastně prodávala. Jasně, baví mě dělat marmelády, ale u nich jsem pořád ve stadiu pokusů a omylů a náhodné pokusy nikdo kupovat nechce. Navíc jsem u marmelád odkázaná na “externí zdroje”, tedy to, co někde natrhám/dostanu/koupím.
No, a když byl letos vyhlášen další ročník, kde navíc Apetit apeloval, aby se sešlo víc slaných věcí, neváhala jsem s přihláškou už moc dlouho. Nezáleželo na tom, jestli mě vyberou nebo ne, sušenky mě baví, tak jsem si na tento víkend připravila pohankové krekry se sezamem a wasabi

Na českých webech moc slaných sušenek k nalezení není, většinou jsou založené na sýru, a pokud člověk nezná nějaké speciální názvy speciálních slaných sušenek, hodně špatně se něco takového hledá. Tak jsem se vydala do vod anglických blogů a něco málo našla.

Pohankové krekry se sezamem a wasabi
100 g pohankové mouky
100 g pomletých vlašských ořechů
40 g lehce opražených sezamových semínek
1 lžička prášku do pečiva
1/3 lžičky soli
3 lžíce sezamového oleje
2 lžíce wasabi pasty
1 vejce

  • V jedné míse smíchejte dohromady suché přísady.
  • V druhé našlehejte dohromady sezamový olej s wasabi pastou a vejcem.
  • Těsto vyválejte nejlépe mezi dvěma archy pečícího papíru (opravdu se to dělá lépe).
  • Ideální tloušťka vyváleného těsta je asi 2 mm.
  • Následně z těsta vykrájejte náhodné tvary a dejte je na pečícím papíru péct asi na 160°C na 20-30 minut. (Mně bohatě stačilo těch 20, tak opravdu hlídejte.)

Původní návod říká, že máte nechat krekry ve vypnuté troubě ještě dalších 30 minut, ale já pekla ještě další věci, tak jsem tento krok vynechala a nepřipadá mi, že by to nějak vadilo. První várku jsem vyndala po 25 minutách a už byla připečená, takže po 20 minutách opravdu hlídejte. Na obrázku vidíte rozdíl mezi správně upečenou a připečenou sušenkou.

Sušenky jsou hodně mastné, takže se některé při pečení sesunou k sobě, ale toho se není třeba lekat. Vzhledem k tomu, že sezamový olej je dost drahý, tak jsem uvažovala, jestli by nemělo smysl použít nějaký jiný. Řekla bych, že ne, ta chuť je výrazná a asi by to chuť sušenek hodně změnilo. Možná by šel ještě ořechový olej, ale ten není o moc levnější :). Jo a taky tam bylo málo wasabíííí! Tak se nebojte přidat, chcete-li, aby to mělo říz (ale je také docela drahé, pravda…).

Jo a jak to dopadlo s tím Apetit piknikem? 🙂 Stalo se to, že mi v pátek volal pán z Apetitu, že je mé sušenky nadchly, a jestli se mi nepodaří jim do středy doručit nějaké vzorky na focení. A tak se taky stalo, dnes v poledne odešel balíček do Prahy a uvidíme, jestli dorazí v pořádku :).