Na konci svého příspěvku o bezmasém grilování jsem slíbila, že svůj příspěvěk teprve představím. A čas nadešel :).
Pořád jsem si říkala, co připravit, aby to nebyl grilovaný lilek nebo cuketa – ale to asi jen proto, že jsem nevěděla, že se obojí dá udělat docela zajímavě. Tak jsem na to šla úplně z jiného konce – mexického – a napadla mě quesadilla.
Cožeto?Quesadilla, povídám! 🙂

Jsou to dvě tortilly spojené nějakým plnidlem a sýrem. Plnit se dají v podstatě čímkoliv, třeba jen orestovanými kousky masa a chedarem, nebo třeba jen tím sýrem (to je ale trochu nuda :), různou zeleninou, nebo dokonce ovocem (osvědčila se mi kombinace broskve–brie).
Pro vegegrill jsem zvolila guacamole a chedar. Receptů na guacamole je poměrně velké množství, každý Američan nebo Mexičan má svůj oblíbený a jen jeho je ten pravý. Některé suroviny jsou samozřejmě zásadní a neměnné (vlastně jen avokádo a rajčata), ale ostatní mohou být poměrně variabilní.

Guacamole ala Ája:
avokádo
rajčata
mladá cibulka
tabasco
limetková šťáva
sůl
(volitelně: jalapeňo, koriandr, česnek)

 • Všechno nakrájejte na malinké kousíčky (avokádo můžete rovnou rozňahňat vidličkou na kaši, ale já mám raději, když se nakrájí a rozňahňá se jen přirozeně při míchání) a smíchejte.

To je všechno 🙂 Co se týče množství, tak je to také velice individuální záležitost a nerada bych někomu vnucovala své chutě.  Já třeba nepřidávala koriandr – jednak si na jeho chuť pořád tak nějak zvykám a jednak jsem ho přidala do zakysané smetany, která se podávala ke quesadillas.

V tomto článku jdu trochu pozpátku, takže teď vám prozradím, jak se vlastně dělají quesadillas. Nepotřebujete na ně gril, stačí pánev.

Quesadillas

 • Hodíte na pánev na sucho (nebo gril) tortillu, posypete trochou sýra, na něj dáte požadovanou náplň a opět zasypete sýrem. V některých receptech se píše, že máte nechat sýr rozpustit a trošku probublat, ale třeba na grilu se to dělá tak rychle, že tenhle krok ani nemá smysl.
 • Přiklopíte druhou tortilou a když je spodní část quesadilly zlatavá a křupavá, celou plněnou placku opatrně otočíte a opečete z druhé strany.
 • Tortilly můžete před plněním opéct i z té strany, která nakonec bude uvnitř samotné quesadilly, ale není to vůbec nutné.
 • Nakonec quesadillu rozkrájejte jako dort a jezte rukama :). Můžete namáčet do jednoduchého dipu ze zakysané smetany, špetky soli a hrsti nasekaného koriandru.

Přijde vám ta tortilla na obrázku taková nějaká jiná, než na kterou jste možná zvyklí z obchodů? Je to tak! Retrospektiva pokračuje a já vám ještě povím, že jsem se nechala vyhecovat a udělala si i vlastní tortilly! :)Největší práce je válení placek, ale jinak je princip přípravy opravdu jednoduchý. Základ tvoří mouka, tuk, sůl, prášek do pečiva a voda. Schválně nepíšu jaká mouka a jaký tuk, protože i to je věc, se kterou se dá velmi dobře experimentovat. Pokud budete chtít být jistým způsobem autentičtí, asi zkusíte kukuřičnou mouku (a nejsem si si jistá jaký tuk), ale není to vůbec nutné. Pěkně popsaný recept i s postupem jsem okoukala od Pioneer woman. Jakmile vyzkoušíte domácí tortilly, budou vám ty kupované připadat umělé a nedobré.

Domácí tortillas320 g  mouky1 lžička soli2 lžičky prášku do pečiva110 g sádla (či jiného tuku)150 ml horké vody

 • Ve větší míse smíchejte suché suroviny.
 • Přidejte tuk a rozmíchejte směs tak, až vám vznikne jakási drobenka.
 • Pomalu přilévejte horkou vodu (asi takovou, že ji dáte vařit do rychlovarné konvice a po vypnutí necháte chvíli odstát, odměříte, nalijete – teploměr nemám, v receptech nepíšou – prostě horkou).
 • Vše pořádně prohněťte, až vám vznikne pružné, mastné těsto.
 • Nechte asi hodinu odpočinout. (Těsto můžete nechat zabalené ve folii klidně přes noc v lednici).
 • Těsto rozdělte na 16 bochánků (z těch vám vyjdou poměrně malé tortilly, ale pokud třeba doma nemáte velkou pánev, tak to bude akorát a pro začátek se s malými plackami beztak bude zacházet lépe).
 • (Recept říká, že bochánky máte nechat pod utěrkou ještě tak 20–30 minut odpočinout, ale na to já neměla čas a nic se nestalo, takže je otázka, jestli je to nutné.)
 • A teď přijde ta “tricky part” :). Každý bochánek vyválejte do průhledné kulaté placky (tortilla se na pánvi trochu scvrkne, takže se snažte válet opravdu dotenka). Ano, jde to špatně a chce to cvik. Má první tortilla byla hranatá. Osvědčil se mi na to malý váleček – je to namáhavější, ale kulatého tvaru se s ním dociluje lépe.
 • No a nakonec dejte na středně rozehřátou pánev a z každé strany opékejte tak 20–30 sekund. Věřím, že poslední dva body by se lépe dělaly ve dvou, protože válet placky a do toho ve dvacetisekundových intervalech je otáčet na pánvi je sakra honička.
 • Placky musí mít na sobě světle hnědé flíčky. Pokud to trvá déle než těch 30 s, zvyšte teplotu, jinak tortilly usušíte a budou se při dalším použití lámat.
 • Opečené tortilly skládejte na talíř na sebe a přikrývejte utěrkou. Ve skutečnosti chcete, aby se trošku zapařily a byly ohebné a vláčné.

Voilá! Mňam! Tortilly už jen domácí! Ostatně když se podíváte na jakékoliv balení průmyslových tortill, pravděpodobně na něm najdete ukrutně dlouhou dobu trvanlivosti. Nevím, čím se toho dosahuje, ale asi to nebude žádná lahůdka. Možná nejsou tak mastné jako ty domácí, ale co! Jednou za čas se to zvládne :).

Zkoušela jsem je i ze špaldové mouky a oleje – ty jsou ideální pro sladké úpravy (resp. výše zmínená kombinace broskev & brie).