Myslím, že receptů na nádivky s jarními bylinkami najdete všude spoustu. Ale ta naše je prostě nejlepší, jak jinak! Máma ji vždycky pekla na Velikonoce, takže ji říkáme velikonoční nádivka, ale v zásadě se dá péct kdykoliv – od jara do podzimu – kdy můžete kolem natrhat nebo koupit něco čerstvého zeleného.Jenže pozor! Tahle verze je masitá, tučná a nezdravá ˜– zkrátka a jednoduše česky dobrá! Čím jsem starší, tím víc zjišťuju, že mě příliš nelákají exotické chutě. V poslední době jsou docela v módě vietnamská, thajská a další asijské kuchyně. Přiznávám se, že jsem moc Asie zatím neochutnala, ale ani mě to nijak extra neláká. Nebojte, vyzkouším (a třeba tomu propadu, kdo ví!), ale pořád si dám raději guláš nebo steak. V kuchyni zkrátka nejraději zůstávám v Evropě, případně ráda zavítám Severní Ameriky nebo Mexika.

Vraťme se ale do Čech, resp. momentálně na Moravu, kde jsem poprvé sama pekla velikonoční nádivku tak, jak ji vždycky na Velikonoce dělala máma. Příprava je trochu zdlouhavější, ale vyplatí se!

Velikonoční nádivka (rozpis na dortovou formu o průměru 27 cm)

200 g vepřového boku
200 g uzeného masa
2 rohlíky
80 g másla pokojové teploty
6 vajec – žloutky a bílky zvlášť
hrst nasekaných jarních bylinek dle libosti (kopřiva, medvědí česnek, petrželka, pampeliška, libeček, cibulová nať, špenát, …)
sůl, pepř
máslo a strouhanka na vysypání formy

  • Vyrazíme na louky a natrháme to, co známe a víme, že je jedlé :).
  • Vepřový bok nasolíme, potřeme česnekem, případně připravíme dle libosti, a dáme péct do trouby – nejdřív zakrytý kůží dolů a pak odkrytý kůží nahoru. Tento krok bohužel nejsem schopná podrobněji popsat, protože jsem bůček připravovala v naší pochybné troubě.
  • Uzené maso dáme vařit do vody. Když voda dosáhne bodu varu, slijeme ji, aby se vyplavily uzenářské soli (tenhle trik jsem kdysi někde načetla, tak jestli je to blbost klidně mi to povězte :). Dáme vařit ještě jednou a krátce povaříme – vývar nevyléváme.
  • Bůček i maso nakrájíme na malé kostičky, rohlík na tenké nudličky.
  • Máslo utřeme se žloutky, osolíme, opepříme a vmícháme ostatní suroviny (maso, rohlíky, bylinky).
  • Nakonec opatrně vmícháme sníh z bílků a nalijeme do vymazané a vysypané formy.
  • Pečeme 20 minut asi na 240°C – prostě dokud není nádivka na povrchu hnědozlatá.

Množství bylinek se sice špatně specifikuje, takže tady je nutné vsadit trochu na svůj instinkt – aby těsto bylo zelené hodně, ale přitom pořád tak nějak akorát. Ačkoliv já nemám moc ráda libeček, v této nádivce být musí. Ale je výrazný, tak je třeba to nepřehnat. Vždycky tam dáváme mladé lístky kopřiv (krásně voní, když je sekáte), ale jinak bych řekla, že je v zásadě docela jedno, co tam frknete – přesto raději jen to, co poznáte nebo koupíte. Ale vajíčka jsou drahá, tak ušetřete na bylinkách :).
A jeden botanický chyták nakonec: