Zatímco loni jsem si velikonoční vaření užívala sladce, letošní kulinaření probíhalo ve slaném tónu. Řekla jsem si, že by to chtělo vyzkoušet nějaké tradiční jarní maso, tak jsem zvolila jehněčí. Ve Sklizenu jsem objednala něco plece, protože jsem ve své oblíbené italské kuchařce Basic vaření po italsku (za 99,- korun ;)) objevila recept na jehněčí ragů.Tentokrát to zkrátím a přejdu rovnou na recept, protože nějak nevím, co bych vám povídala :).

Jehněčí ragú (Agnello spezzato)
1 kg jehněčí kýty nebo ne příliš tučné pleci bez kosti
6 stroužků česneku
2 cibule
4 snítky čerstvé rozmarýny
4 snítky čerstvého tymiánu
1/2 svazky čerstvé majoránky (1 lžička sušené také poslouží)
2 lžíce másla
2 lžíce olivového oleje
4 lžíce bílého vinného octa
1/8 l suchého bílého vína
sůl, pepř

  • Z masa odřízněte tučné části a pokud je to možné, i šlachy. Maso nakrájejte na jednotlivá sousta.
  • Česnek a cibuli  nakrájejte nadrobno.
  • Omyté a osušené bylinky jemně nasekejte.
  • Maso osmažte na másle a oleji ze všech stran dozlatova. Pokud nemáte supervelký hrnec, osmahněte nejdřív polovinu masa a pak druhou.
  • Maso dejte na stranu, krátce osmahněte cibuli a česnek a maso vráťte zpět do hrnce.
  • Přilijte ocet, víno, vsypte bylinky, osolte, opepřete.
  • Maso na minimálním výkonu duste doměkka, občas je třeba zkontrolovat, jestli se šťáva nevyvařila a případně dolít vodu nebo víno.
  • Nakonec ještě dosolte nebo dopepřete dle chuti a podávejte s těstovinami, bílým chlebem nebo jako já – s osmaženými polentovými hranolky. 

Nutno dodat, že v původním receptu se hovořilo o hodinovém dušení masa, ale to mé bylo měkké v podstatě hned, tak jsem ho nechala dusit ani ne 30 minut a pak ještě nechala nějakou dobu odležet, aby se chuti lépe propojily.

U tohoto receptu raději ani nebudu uvádět cenu, protože jehněčí, které jsem já použila, bylo na mé poměry poněkud drahé :o). Na druhou stranu bylo opravdu výborné a předpokládám, že to záhadně rychlé změknutí bylo také zapříčiněno jeho kvalitou.Ještě se můžete těšit na zápisek naší rodinné velikonoční nádivce, kterou si užijete určitě nejen o Velikonocích. Takže dobrou chuť a mňam!