Nedávno jsem (zase) u Cuketky četla o kuřecím sádle a škvarcích. V zásadě mě tohle téma moc nebralo, protože kuřecí „odpad“ vždycky hodím do vývaru. Jenže pak jsem přemýšlela, z čeho vytvořím kuřecí menu, a podávat kuřecí škvarek jako drobný předkrm mělo v sobě určitý vtip.
Narazila jsem na recept Crispy chicken skin with goat cheese & pomegranate, tedy křupavá kuřecí kůže s kozím sýrem a granátovým jablkem.
Nevýhoda tohoto pokrmu je samozřejmě poměrně malé množství kůže na jednom kuřeti, zvlášť když  ještě potřebujete na další chod nohy i s kůží. Pokud tedy chcete tyhle chuťovky podávat na nějaké párty ve větším množství, myslete na to pár měsíců dopředu a schovávejte kousky kůže do mrazáku. Na drobný předkrm pro dva ale i jedno kuře stačí.

Příprava je vskutku jednoduchá.Jsou dvě možnosti, buď necháte kůži vyškvařit v troubě (10 minut na 200 °C), nebo na pánvi v oleji.  Tady by se pravděpodobně hodilo ono kuřecí sádlo, já použila přepuštěné máslo, ale i obyčejný olej  by určitě svou službu udělal. V původním receptu nepíšou, jaké množství tuku to má být. Použila jsem tedy jen tenkou „rozehřívací“ vrstvu a kůže se pak dovyškvařila sama. Je třeba kůže hlídat a ve stadiu krásné zlatavosti včas vytáhnout (skutečná barva je lépe zachycena na první fotografii).Je tu obrovské pole pro experimenty s různými druhy sýra a ovoce. Já místo kozího sýra dala na některé čerstvý kravský s česnekem, na některé s feferonkou, granátové jablko jsem vyměnila za pomeranč. 

Kuřecí chipsy

tolik kuřecí kůže, kolik seženete
tuk na smažení
čerstvý sýr dle chuti
pomeranč

  • Kůži nakrájejte na větší kusy – alespoň 5 x 5 cm, při škvaření se hodně smrskne.
  • Vyškvařte ji na troše oleje dozlatova.
  • Opatrně osolte a opepřete, nebo použijte jiné koření dle chuti (třeba chilli :).
  • Po vychladnutí ozdobte oblíbeným sýrem a ovocem.