Nevím, čím to je, ale ty méně zdravé věci se většinou povedou napoprvé, není třeba ladit recept a většině lidem chutnají. Slaninové krekry na tom nejsou jinak. Je tam sýr, je tam máslo, navíc slanina, není v podstatě co zkazit.V tomto roce jsem zkoušela více receptů na krekry, ale všechny ty, které obsahují nějaký jiný druh mouky, než je hladká pšeničná, méně tuku nebo skrývají jinou neobvyklost, jsou náročné na vyladění. Buď nejsou příliš zajímavé na první ochutnání nebo zjistím, že by byly dobré s dipem, který ale nemám zrovna čas vymýšlet a dělat. Zjevně se musím pustit i do pomazánek a dipů!Zatím tu mám recept na jedny chlapské krekry. Jsou dost tučné, ale už jste asi slyšeli, že tuk je nositelem a zvýrazňovačem chuti, a i tak jsou určitě lepší než běžné chipsy (protože je přece upečete s láskou :).

Slaninové krekry (cca 2 plechy)
4 plátky slaniny
125 g mouky
1/2 lžičky soli
50 g sýra Gran Moravia (samozřejmě použijte klidně parmezán), nastrouhaného
50 g másla, povoleného
50 ml smetany

  • Začnete pomalým osmahnutím plátků slaniny. Pěkně dozlatova, dokřupava. 
  • Nechte vychladnout na papírové utěrce a následně rozdrťte na drobné kousky. (Pokud máte slaninu vcelku, nakrájejte na opravdu drobné kousky a opatrně osmahněte přímo je.)
  • Smíchejte mouku se solí, nastrouhaným sýrem, kousky slaniny a společně s máslem a smetanou vytvořte vláčné těsto.
  • Nechte na půl hodiny odležet v lednici.
  • Vyválejte placku 3 mm silnou a vykrájejte libovolné tvary nebo jednoduše nakrájejte nožem či rádýlkem na obdélníčky.
  • Vykrájené tvary přendejte a plech vyložený pečícím papírem, s drobnými rozestupy (1 cm stačí).
  • Pečte asi 10 minut na 200 °C. Jako u každých krekrů bedlivě hlídejte barvu, protože okamžik mezi „ještě nejsou“ a „jsou moc“ je velice prchavý.