Skladovaná zelenina je už pomalu za zenitem, jarní býlí raší pomalu a nejistě, i když letos brzy. Ale cibule, ta je celý rok. A pivo? No to jakbysmet! A pak už potřebujete jen sýr, vajíčka, mouku, nějaký ten tuk a trochu soli. 

A máte cibulový quiche!

Pravda, na jaře prý slepice méně nesou a i mlékem se musí šetřit, přesto považuji cibulový koláč za ideální do zimy a časného jara. Navíc sladká cibule dušená na pivě nenechá chladné ani odpůrce zeleniny.Pokud si pláč při loupání a krájení skoro kila cibule nechcete řádně procítit, doporučuji cibuli na chvíli namočit do vody. Pokud ji namočíte už se slupkou, bude se i lépe loupat. Pokud máte nakrájeno, nejnáročnější část máte za sebou, dušení je radost a těsto na quiche můžete připravit s předstihem.

Tak jdeme na to!

Cibulový quiche s pivem(na formu o průměru 27 cm)
korpus:
250 g hladké mouky
125 g vychlazeného másla
špetka soli
pár lžic studené vody
máslo na vymazání formy

náplň:
750 g cibule, nakrájené na půlkolečka
2 lžíce másla + 2 lžíce olivového oleje
100 ml tmavého piva
100 g šunky (nemusí být a je jedno, jestli bude na kostičky nebo na plátky)
4 vejce
150 ml zakysané smetany
sůl
hrst petrželky či jiného býlí podle chuti a oka
100 g sýra (čedaru)

  • Připravte si těsto s předstihem a nechte ho alespoň půl hodiny odležet (můžete ho udělat i víc a nechat zmrazit do zásoby): Do osolené mouky dejte na kostičky nakrájené máslo a rychle zpracujte drobenku. Spojte pomocí několika lžic vody. (Nechcete jednolité propracovaného těsto – těsto má být flekaté. V okamžiku, kdy drží pohromadě, ho dál nezpracovávejte, jinak bude po upečení tuhé a ne křehké.)
  • Na náplň nakrájejte cibuli na půlkolečka a asi 10 minut restujte (nebo spíš duste) na másle s olejem, dokud nebude cibule měkká. Osolte, přilijte pivo a duste dalších 5–10 minut, dokud se tekutina nevypaří.
  • Předehřejte troubu na 180 °C.
  • Z těsta buď vyválejte placku, nebo ho malým válečkem/rukama rozválejte přímo ve formě vymazané máslem. Vytvořte okraje alespoň 3 cm vysoké. Nebojte se mít těsto v tenké vrstvě.
  • Propíchejte vidličkou a dejte péct na 180 °C na 15 min, dokud není korpus lehce zlatavý.
  • Mezitím lehce prošlehejte vejce se zakysanou smetanou, osolte, zamíchejte nasekanou petrželku, pažitku, či jiné bylinky a zamíchejte dušenou cibuli.
  • Předpečený korpus poklaďte plátky nebo kostkami šunky (podle toho, co máte k dispozici) a nalijte vaječno-cibulovou směs.
  • Posypte strouhaným sýrem a dejte péct na dalších zhruba 30 minut, dokud náplň neztuhne a sýr nezezlátne.
  • Nechte trochu zchladnout a podávejte teplé, případně ohřáté – je to mnohem lepší než studené!

Možná jste se už potkali s tím, že při předpékání korpusu na quiche se těsto zatěžkává fazolemi, aby se nezvedlo. Já mám ale tu zkušenost, že těsto se sice zvedne, ale také pak zase slehne, takže na fazole kašlu :). A někdo kašle i na to předpékání a někdo používá listové těsto, ale poslední dvě jmenované varianty mě moc nebaví, nicméně konečná úprava je samozřejmě na vás.

Tenhle superkoláč jsem pekla dvakrát během jednoho víkendu. Druhá varianta má na sobě méně čedaru a navíc Gran Moravii, ale doporučuji spíš jen ten čedar. Také jsem zkoušela tmavé i světlé pivo a tmavé je zkrátka lepší. Také myslete na to, že ho potřebujete jen trochu, takže kupte nějaké fakt dobré, abyste mohli zbytek při pečení vypít :).