Pokud jste do máku zamilovaní tak, jako já, tohle je ta správná buchta pro vás. Nenechte se ale mýlit, bezlepkový neznamená zdravý – ten cukr prostě ničím neomluvíte.

Tento makovec můžete péct ve formě na bábovku, na chlebíček, na dort nebo prostě jen v menším pekáčku. Je to jedno a je na vás, na co máte zrovna náladu a co máte po ruce.

Nejtěžší na tomhle koláči je umletí máku. Zvlášť s obyčejným kovovým mlýnkem. Jenže to stojí za to. Domácí mletí nepodceňujte, protože s koupeným mletým mákem mám tu zkušenost, že je nahořklý a postrádá tu báječnou sladkost čerstvě namletého máku.

Pokud vás mletí máku moc nebaví, ale chcete si ho dopřávat častěji, namelte větší množství najednou a schovejte ho do mrazáku. Tak nezežlukne a nezhořkne a je ihned k použití.

4 vejce (zvlášť žloutky a bílky)
100 g másla, změklého (+ lžička na vymazání plechu)
100 g moučkového cukru
300 g mletého máku (+ 20 g na vysypání plechu)
1 lžička prášku do pečiva
100 ml mléka
špetka soli

  • Troubu předehřejte na 170 °C. Dortovou formu vymažte máslem a vysypte mákem.
  • Žloutky vyšlehejte s máslem a moučkovým cukrem.
  • Do směsi zamíchejte mák smíchaný s práškem do pečiva a solí, přijdete i mléko.
  • Z bílků a špetky soli vyšlehejte tuhý sníh a opatrně ho vmíchejte do makové směsi.
  • Nakonec směs nalijte do připravené dortové formy, uhlaďte a dejte do trouby vyhřáté na 170 °C péct zhruba na 30 minut.

Vidíte, že recept je dost jednoduchý a rychlý. Pokud byste chtěli koláč opravdu zdravý, zkuste místo cukru použít třeba nějaký sirup a dejte vědět, jaké to bylo. Budu ráda.