Čas přípravy: 
Čas vaření: 

SUROVINY

Sirup:

1/2 kg kr. cukr
250 ml voda
1 lžička jedlá soda

Těsto:

1 kg hladká mouka
190 g med
40 g džem/povidla
2 ks vejce
10 g Salajka (jelení sůl)
1/2 bal. prášek do pečiva
1 lžička skořice

Na plnění:

švestková povidla
pár upečených perníků
mleté ​​vlašské ořechy
rum
převařená voda
čokoládová poleva

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Pekla jsem z poloviční dávky, ale po tom, co mi zůstalo 10 perníčků na talířku, jsem zjistila, že přeci jsem mohla udělat těsto z celé dávky. 

  2. Sirup je třeba udělat den předem. Do vody přidáme kr. cukr a sodu. Přivedeme do varu (vaříme cca 5 minut). Odstavíme a necháme vychladnout. Vychladlý sirup odložíme na noc do chladničky. 

  3. Na druhý den si připravíme těsto. Všechny suroviny na těsto dáme do misky, přidáme sirup z chladničky a vypracujeme kuličku. Kuličku těsta odložíme do chladničky nejméně na 4 hodiny. 

  4. Potom těsto rozválíme na tenčí plát, ze kterého vykrojíme různé tvary. Ty ukládáme na papírem vyložený plech a upeču. Peču na 160 st. asi 10 minut (sledujeme). Nepečte je příliš dlouho, aby nebyly příliš tvrdé. 

  5. Po upečení je hned nepřekládejte z horkého plechu, jsou měkké a můžete je zdeformovat. Chladnutím tvrdnou. Po úplném vychladnutí je slepujeme džemem. Já jsem na plnění použila povidla a to tak, že pár perníčků jsem pomlela na prášek, přidala trochu mletých ořechů, povidla, rum a pokud to bylo příliš husté, přilila jsem převařenou vodu. 

  6. Na závěr jsem je ozdobila čokoládou.