Pokud doma pravidelně vaříte, jistě sami dobře víte, jak je náročné neustále vymýšlet nové recepty. A tak vám tento pastýřský koláč přijde vhod. Nabídka je sice široká a na internetu najdete spoustu zajímavých nápadů, ale problém je jasný – vy potřebujete především recept, který je rychlý, snadný, z běžných ingrediencí a za rozumné peníze.
A pak už těch vhodných receptů tolik nezůstane. Dnes vám ale popíšeme jeden, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Je jím pastýřský koláč, tradiční jídlo, které jedli už naši předci. A dobře věděli proč – připravuje se jen z několika základních surovin, za chvíli je hotové a nasytíte tak celou rodinu.
Oběd pro celou rodinu
Připravte si tyto ingredience:
900 g libového mletého hovězího masa
1 cibule
3 brambory
2 mrkve
1 lžíce tymiánu
Sůl, pepř, olej
1 plechovka rajčat
2 lžíce másla
1/2 hrnku mléka
100 g strouhaného sýra
Postup zvládne každý
Nejprve si připravte cibuli. Oloupejte ji a nakrájejte na malé kostičky. Poté si v hrnci rozehřejte trochu oleje, přidejte cibulku a několik minut ji restujte do zlatova.
Dále přidejte mleté maso, které dochuťte solí, pepřem a tymiánem předtím, než se stihne v hrnci zatáhnout. Smažte jej, dokud není maso hnědé a sypké. Na závěr ještě přidejte nastrouhané mrkve a plechovku rajčat.
Celou směs přiveďte k varu a poté stáhněte plamen a duste po dobu dalších 30 minut.
Prozatím budete mít čas na přípravu brambor. Ty uvařte v osolené vodě a oloupejte.
Poté si brambory rozmačkejte do měkka a postupně k nim přidávejte horké mléko, dokud nevznikne hustá kaše. Tu můžete ještě dle chuti vylepšit solí a rozpuštěným máslem. Do hotové kaše přimíchejte nastrouhaný sýr.

Za půl hodiny máte hotovo
Troubu si předehřejte na 190 °C a připravte si zapékací misku, které vymažte zbylým máslem. Na dno rozprostřete masovou směs a na ni vrstvíte kaši.
Takto opakujte, dokud nevypotřebujete masovou směs i kaši a máte plnou zapékací misku. Pokud vám ještě zbylo trochu sýra, je možné jej rozprostřít na povrchu, ale není to nutné, uvnitř jej bude dostatek.
Misku dejte zapéct asi na 30 minut. Nechte směs vychladnout a můžete servírovat.
Koláč můžete jíst se salátem nebo jen tak, chutná vždy výtečně. Hodí se dokonce i jako slavnostní jídlo pro návštěvu. Všichni si na něm moc pochutnají a vás jedna porce vyjde skutečně jen na pár korun.Dobrou chuť