Čas přípravy:
Čas vaření:

SUROVINY

Těsto:

250 mlvody
90 gstoprocentního tuku (dala jsem Omegu)
špetkasoli
140 ghladké mouky
4 ksvejce

Krém:

600 mlmléka
2 bal.vanilkové pudinkové prášky
6 lžickrystalu
2 bal.vanilkové cukry
250 gmásla

Poleva:

200 gprosátého moučkového cukru
3 lžícehorké vody
1 lžícerumu
1 lžícecitronové šťávy

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. V kastrolu svaříme vodu s tukem a se solí, do vroucí směsi vsypeme naráz všechnu mouku, plotnu ztlumíme a mícháme, dokud se těsto nepřestane lepit na hrnec a na stěnách se netvoří jen zcela nepatrný bílý povlak (trvá to asi 5 minut). Odstavíme z plotny a za občasného promíchání necháme zchladnout.
  2. Poté vařečkou po jednom zašleháme vejce, vždy důkladně dohladka vymícháme. Hotové těsto naplníme do zdobícího cukrářského sáčku s řezanou špičkou a tlačíme na máslem vymazaný plech věnečky. Pečeme ve vyhřáté troubě 10 minut na 200 stupňů, poté ztlumíme na 170 a pečeme ještě dalších 10 minut. Troubu předčasně neotvíráme!!! Ještě horké prokrojíme a po vychladnutí plníme krémem a potíráme polevou.
  3. Krém: Takto připravený krém je sice méně nadýchaný než ten klasický máslový, ale má jednu obrovskou výhodu… nesráží se ani nedělá pucíky. Připravuji ho den předem, aby se dobře vychladil.
  4. Z mléka, cukrů a pudinkových prášků uvaříme hustý pudink a do ještě horkého zašleháme vařečkou po částech máslo. Částečně zchladlé přendáme do mísy, zakryjeme neprodyšně mikrotenem a když vše vychladne, strčíme do lednice. Druhý den vyndáme z lednice, důkladně našleháme ručním elektrickým šlehačem a můžeme použít.
  5. Já jsem dneska přidala na vrstvu krému ještě šlehačku. Používám instantní (na 200ml velmi vychlazeného mléka dávám 2 sáčky prášku), nepadá a krásně drží tvar i druhý den.
  6. Poleva:
    Vše promícháme dohladka metličkou a připravenou polevou věnečky hned poléváme.
    Hotové věnečky uložíme do chladu alespoň na chvilku uležet.