Čas přípravy:
Čas vaření:

SUROVINY

Rozkvas:

200 ghladká špaldová mouka
200 gvoda
150 gLM kvásek (Lievito Madre) nebo 1 PL ražný kvásek

Těsto:

rozkvas
155 gvoda
450 ghladká mouka
40 gmáslo pokojové teploty
1 ČLmed
15 gsůl

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Lievito madre (LM) patří mezi pšeničné kvásky, který má původ v Itálii. Používá se hlavně na pečení sladkého pečiva, drobného pečiva, ale někdo LM používá i na pečení chleba. Pokud jste i vy fanouškem kváskovaní, určitě vyzkoušejte rohlíky podle Nelky – originál recept ZDE.* Založení kvásku – postup najdete ZDE* Pokud nemáte čas na zakládání kvásku, můžete si pomoci navzájem – MAPA
  2. Nejdříve si připravíme rozkvas. Rozkvas připravujeme večer. Smícháme hladkou mouku s vodou a kváskem. Zakryjeme sáčkem (já používám jednorázovou čepici na koupání) a necháme kvasit 9-12 hodin. Já připravuji kvásek o 19:00 a obvykle o 7:00 ráno začínám zadělávat těsto.
  3. Do misky přidám všechny suroviny na těsto, přidám rozkvas a vymíchám hladké těsto, které se pěkně odděluje od stěn misky. Nechám 20 minut odstát a potom ještě jednou těsto pořádně vypracuji, aby mělo jemnou konzistenci. Takto nechám těsto kynout 2 hodiny. Během těchto dvou hodin těsto minimálně 2x přeložím. Překládám tak, že z každé strany těsto nadzvedávám a přehnu do středu.
  4. Po dvou hodinách těsto rozdělím na 14 stejných částí (cca 86g by měla vážit každá část) a vypracuji do kuličky. Nechám 20 minut stát a pak kuličku vytvaruji do tvaru rohlíku. Rozválím do tvaru trojúhelníku a ze širší části těsto sroluji. Rukama rohlík ještě jemně vyválím a uložím na papírem vyložený plech. Rohlíky na plechu zakryji druhým plechem stejné velikosti a nechám kynout 2 hodiny. Po dvou hodinách rozehřeju troubu na 230 stupňů (funkce ventilátor) na dno trouby uložím prázdný plech.

  5. Rohlíky před vložením do trouby nezapomeňte postříkat vodou (použila jsem klasický rozprašovač) a dáme péct. Do plechu na dně trouby naliju sklenici vody a troubu zavřu. Peču 15 minut. Po upečení rohlíky nechám vychladnout na mřížce.