Necítila jsem dlouho nic voňavějšího. Doporučuji vyzkoušet co nejdříve, neboť v těchto dnech začíná dozrávání rajčat a brzy pak je každý nadšený pěstitel v koncích, protože rajčata houfně zrají a jeden už neví, co s nimi. Vzpomněla jsem si na neobvyklý středomořský recept, který se tak trochu vymyká tomu, jak jsme s rajčaty zvyklí nakládat v zemi zdejší.Tomuto salátu prospěje, když ho připravíte den před vlastní konzumací. Určitě se bude dobře vyjímat na stole s nějakou grilovanou dobrotou.

Rajčata rozkrájíme na půlky a poklademe jimi celý zapékací plech. Troubu rozpálíme na 150 stupňů C.
V mezičase připravíme potírací marinádu. Odlijeme lžíci medubalsamicového octa a olivového oleje, dobře promícháme. Rajčata osolímeopepříme a potřeme připravenou marinádou. Oloupeme několik stroužků česneku a nakrájíme ho na tenoučké plátky.
Na každou půlku rajčete jeden plátek položíme. Nejlépe se nám bude natírat štětcem na grilování. Nemáte-li ho, svažte si několik větviček tymiánu a máte přírodní mašlovačku. Ostatně ten tymián budeme potřebovat! Čerstvé snítky tymiánu položíme na rajčata a máme-li i sušený, rajčata jím zlehka okořeníme. Toť vše. Nyní už jen hodinku zvolna pečeme při nastavené teplotě 150 °C v troubě.

Tohle jídlo vážně kouzelně voní. Skoro jsem se po celou dobu od trouby neodtrhla :-) Když jsou rajčata zlehka pečená, tak je necháme zchladnout a zakápneme ještě olivovým olejem. Pokud na tento salát nespěcháme, tak rajčata z plechu přeložíme do nějaké jiné vhodné ploché nádoby a ubytujeme je v chladničce. Potom už nic nebrání tomu, abychom si na nich pochutnali. U nás budou raclette. Grilované sýry na pánvičkách pěkně venku u ohýnku s partou kamarádů. Raclette nemusí být nutně totiž jenom v zimě. Ještě se do zítra rozmyslím, zda budu tento pečený rajčatový salát podávat jenom tak a nebo na něj nadrobím feta sýr a posypu krájenými černými olivami a nějakou tou svěží zelenou bylinkou k tomu.  Naše rajčatová sezóna právě začíná a tento recept bude během léta jistě repete :-)

Jaký je váš vztah k rajčatům? Možná máte nějaký úžasný způsob, jak letošní úrodu noblesně zlikvidovat. Poraďte těm hamižníkům, co si rajčaty osázeli kdejaký kout zahrady :-) Pár takových (včetně mě)  důvěrně znám! Patří do kategorie “fanatičtí skleníkáři” a lečo už jim nechutná. Tento recept je speciálně pro ně! Změna je přeci život a v chuti to platí dvojnásob. Své chuťové buňky pravidelně trénujte a zatěžujte je novými vjemy. V létě je k tomu příležitost každý den. Ovoce a zelenina zraje – všemi barvami hraje. Kousněte si pořádně do “léta”.
(ree * foto: thecozyapron.com)