Minulý týden jsme měli na návštěvě tchýni s tchánem, a tak jsem musela vytáhnout svoje kuchařské trumfy. Dobře, docela dost přeháním, ale vlastně tím chci říct, že jsem oprášila svůj recept na skořicové šneky, které jsem měla už dávno nafocené, ale ještě jsem se nedostala k tomu, abych se s vámi o tento božský recept podědila.  Dělávám je obvykle párkrát do roka a vždycky, když je jím, tak se ptám sama sebe, proč je vlastně nedělám častěji. Skořicové šneky,  které někteří z vás znají asi pod názvem Cinnamon rolls, bych mohla snídat každý den. Za chvíli bych ale musela sedět na dvou židlích.
Pokud zvládáte kynuté těsto, bude pro vás tento recept hračka. Pokud ne, je čas se osmělit a pustit se do toho, protože odměna bude hodně sladká. I když je celkově tento recept velmi jednoduchý, je časově trochu náročnější, protože se odehrává v několika krocích. Je lepší s ním tedy začít hned po ránu a k odpolední kávě si je už můžete vychutnávat.

Nejdříve připravíte těsto, které necháte vykynout, cca 1 až 1 1/2 hodiny. Potom těsto vyválíte na velký obdélník, v tomto případě cca 50 cm na 60 až 70 cm. Vyválené těsto  pomažete změklým máslem. Hodně másla, přes 10 deka.

Posypete  skořicovou směsí s cukrem a ještě jednou lehce uválíte, aby se vám cukr různě nerozsypal.

Srolujete a nožem si označíte řezy, celkem 12. Podle délky role budou asi 3 cm široké.

Nakrájíte je a vyrovnáte je do hluboké pečící formy, aby se vůbec nebo jen velmi lehce dotýkaly. Přikryjete volně utěrkou a opět je necháte přibližně 1 hodinu vykynout.

A pak už vložíte do trouby a upečete. Ale abych nezapomněla – ty pravé cinnamon rolls, dělá i sladká cukrová poleva. Je v ní sice trošku citrónové šťávy, ale stejně je dost sladká. Ale bez ní by cinnammon rolls nebyly ty pravé cinnamon rolls, ale jen obyčejní skořicoví šneci. A tihle nejsou vůbec obyčejní!

SKOŘICOVÍ ŠNECI

TISK
DOBA PŘÍPRAVY
DOBA VAŘENÍ
CELKEM
: 12
SUROVINY
na těsto:
 • 25 – 30 g čerstvého droždí (trochu víc než půlka kostky)
 • ¾ hrnku (180 ml) teplé vody
 • ½ hrnku (100 g) krupicového cukru
 • 1 ČL soli
 • ¼ hrnku (60 ml) podmáslí
 • 1 vejce
 • ⅓ hrnku (80 ml) rostlinného oleje
 • 4½ hrnku (560 g) hladké mouky
na náplň:
 • ½ hrnku (113 g) másla, změklého
 • 1¼ hrnku (250 g) hnědého třtinového cukru
 • 2½ PL mleté skořice
 • 2 PL kukuřičného škrobu
na polevu:
 • 56 g smetanového sýra, např. Philadelphia, pokojové teploty
 • ¼ hrnku (56 g) másla, změklého
 • 1 ČL vanilkového extraktu
 • ½ PL kukuřičného sirupu
 • 1 ČL čerstvě vymačkané citrónové kůry
 • 1¼ hrnku (156 g) moučkového cukru
POSTUP
těsto:
 1. Do mísy kuchyňského robotu nalijeme teplou vodu, přidáme 1 PL krupicového cukru a rozdrobíme droždí. Promícháme a necháme stát cca 10 minut dokud droždí nezačne “pracovat.”
 2. Potom nasadíme na robot hnětací hák, přidáme zbývající cukr a sůl a promícháme.
 3. V malé míse smícháme podmáslí, oleo a vejce a řádně prošleháme, až se všechny suroviny spojí. Nalijeme do mísy kuchyňkého robotu ke směsi droždí. Promícháme.
 4. Začneme postupně přidávat mouku. Nejdříve 2 hrnky (250 g) a promícháme na nízký stupeň, dokud se mouka nevstřebá. Následně přidáme 1 hrnek (125 g) a promícháme. Potom už začneme dávat pozor a budeme přidávat jen po ½ hrnku (60 g). Těsto by mělo být lehce lepkavé, ale ne tak lepkavé, aby se lepilo na prsty, když na něj sáhnete. Těsto začnete pořádně hnětat – na vyšším stupni, až je pořádně uhnětené, cca 5 minut. Uhněteme váčné těsto.
 5. Těsto vložíme do lehce vymaštěné mísy, přikryjeme fólií a necháme na teplém místě vykynout, cca 1 – 2 hodiny.
náplň:
 1. Všechny suroviny smícháme v misce.
příprava šneků:
 1. Jakmile je těsto vykynuté, začneme připravovat šneky.
 2. Po vykynutí těsto přendáme na vál a vyválíme z něho obdélník velikosti 50 cm na 60 až 70 cm.
 3. Rovnoměrně na něj namažeme změklé máslo, posypeme skořivou směsí a lehce uválíme válečkem.
 4. Těsto pevně srolujeme a srolované nakrájíme na 12 kousků, cca 3 cm široké (podle délky válečku).
 5. Zapékací mísu (nebo hluboký pečící plech), ideálně velikosti 35 x 25 cm vyložíme pečícím papírem.
 6. Nařezané šneky do něj naskládáme tak, aby se jen velmi lehce nebo vůbec dotýkaly. Přikryjeme volně utěrkou a necháme opět vykynout, cca 1 hodinu.
 7. Mezitím si předehřejeme troubu na 180°C.
 8. Vykynuté šneky pečeme cca 35 – 45 minut. Pokud začnou šneci brzy tmavnout, položíme na ně volně alobal nebo pečící papír.
poleva a dokončení:
 1. V míse kuchyňského robotu (nebo ručním mixerem) ulšeháme máslo se smetanovým sýrem, přidáme vanilku, sirup a citrónovou šťávu. Prošleháme.
 2. Postupně vmícháme moučkový cukr. Řádně prošleháme, cca 5 minut na středním stupni.
 3. Polovinu připravené polevy nalijeme na z trouby vytažené šneky (poleva proteče dovnitř). Šneky necháme lehce vychladnout, cca 20 minut a nalijeme na ně zbývající polevu. Ta by měla již zůstat na šnecích.
 4. Podáváme ideálně čerstvé, jen lehce vychlazené.
 5. Uchováváme při pokojové teplotě, cca 2 – 3 dny; nebo v lednici cca 3 – 5 dní. Pro lepší zážitek necháme v mikrovlnné troubě rozehřát cca 30 vteřin.