Jak začne být teplo a sluníčko mám tak nějak potřebu péct lehké a nadýchané moučníky plné čerstvého ovoce. A přesně taková je i tahle roláda. Měkoučký piškot, lehký tvarohovo-smetanový krém a jahody. Stačí jen pár hodin v lednici a můžete servírovat.

Rolády obecně peču moc ráda, jsou rychlé a jednoduché. Piškotový plát se upeče za pár minut, během chvilky vychladne a může se plnit. Tahle se navíc stáčí až za studena a nepraská. Myslím, že je docela škoda, že rolády tak nějak mizí nejen z cukráren, ale i z našich kuchyní.

Na piškotový plát si připravte: 

4 vejce, bílky a žloutky zvlášť
100 g krupicového cukru
130 g hladké mouky
vanilkový cukr nebo extrakt
citronový olej nebo kůru
Žloutky vyšlehejte s polovinou krupicového cukru, vanilkou a citronem do husté pěny. Bílky vyšlehejte se zbylým cukrem na pevný sníh. Obě hmoty zlehka spojte a opatrně vmíchejte prosátou mouku.
Hmotu rozetřete na plech vyložený pečicím papírem a pečte v troubě předehřáté na 200 stupňů asi 8-10 minut. Po upečení plát sejměte z plechu, poprašte moukou a otočte na papír nebo utěrku. Nechte vychladnout, pak papír opatrně sloupněte.

Mezitím si připravte krém:
250 g měkkého tvarohu (tučný nebo polotučný)
120 g mascarpone
250 ml smetany ke šlehání min. 33% (ideálně 40%)
3 – 4 lžíce moučkového cukru
vanilkový cukr nebo extrakt
V míse vyšlehejte společně tvaroh, mascarpone, moučkový cukr a vanilku. Pak přilijte smetanu, promíchejte a vyšlehejte do krému. Obrňte se trpělivostí, trvá to poměrně dlouho, než krém začne houstnout, ale je důležité šlehat na nízké otáčky.
Krém rovnoměrně rozetřete na vychladlý piškotový plát, poklaďte po celé ploše pokrájenými jahody a pomocí papíru stočte. Zabalenou roládu dejte chladit na několik hodin do lednice. Před podáváním pocukrujte moučkovým cukrem.

inspirace z knížky Velká domácí cukrářka od Pavlíny Berzsiové